Refinancování hypotéky srovnání

Jak funguje refinancování hypotéky

Refinancovaní hypotéky znamená, že se splácí stávající hypotéční úvěr novou hypotékou, jenž je pro klienta mnohem výhodnější. Ovšem splatit stávající hypotéční úvěr nelze kdykoliv. Je to možné pouze na konci fixace (fixačního období), kdy Vám daná banka garantuje určitou výši úrokové sazby. Chcete-li refinancovat Vaši stávající hypotéku, měli byste s tímto procesem začít již několik měsíců před koncem fixace hypotéky.

Banka by Vás měla informovat o nové úrokové sazbě nejpozději 4 týdny před koncem fixačního období. Nicméně to není pravidlem, a proto Vám nedoporučujeme spoléhat se pouze na informace od Vaší banky. Může se Vám velice snadno stát, že Vám daná banka neposkytne potřebné informace v dostatečném předstihu a Vy kvůli tomu nebudete schopni vyřídit refinancovaní Vaší hypotéky.

Do konce fixačního období Vám zbývá týden

Pokud Vám banka nedala včas vědět a Vy jste si vše potřebné nezařídili, nezoufejte. Naše společnost dokáže problém vyřešit i v šibeničním termínu. Obraťte se na nás a my Vám s refinancováním hypotéčního úvěru pomůžeme. Refinancování hypotéky jsme schopni zajistit i v době jednoho týdne., ,V případě, že jste se rozhodli začít pátrat po nejvýhodnější hypotéce tzv. na vlastní pěst, doporučujeme Vám  využít naší kalkulačku. Prostřednictvím hypotéční kalkulačky snadno zjistíte, kolik můžete refinancováním hypotéky ušetřit. Naši hypoteční specialisté Vám rovněž ochotně sdělí další informace týkající se hypotéky a jejího refinancovaní. Kontaktujte nás.

Nová hypotéka

Vybrali jste si novou hypotéku a dohodli jste se již s jinou bankou? Nezapomeňte o tom co nejdříve informovat Vaši dřívější banku. Ve stanovený termín nová banka převede na účet staré banky celou částku určenou pro splacení starého hypotéčního úvěru. V tuto chvíli máte již ukončený závazek vůči původní bance a vzniká Vám nový závazek pro novou hypotéku.

Refinancování hypotéky, možná jste o tom slyšeli v rámci nějakého televizního spotu. Refinancování je v poslední době hit, ale co to vlastně je a co všechno to obnáší? Dá se refinancováním ušetřit?
 
Co to znamená refinancování?
 
Refinancování znamená, že místo původního úvěru si vezmete úvěr nový, pro vás třeba výhodnější, ten starý úvěr umoříte (zaplatíte) a pokračujete se splácením úvěru nového. Pokud se to týká hypotečního úvěru, refinancování se provádí ke konci fixace, kdy je možné například i splatit celou nebo část půjčené částky. Prostě takové nastavení nových podmínek. Pokud využijete toto období, vyhnete se tak sankcím, které si jinak banky účtují.
 
Co všechno byste měli sledovat?
 
Pokud přecházíte se svým úvěrem k jiné bance, nejspíš je to z důvodu, že vám nabídne lepší podmínky, například nižší úrokovou sazbu. Dříve byly úrokové sazby daleko vyšší, dnes jsou na svém historickém minimu, proto se hodně lidí se starými smlouvami rozhodlo, že si vyjednají refinancován úvěru. Při refinancování je také dobré si zjistit, jaké všechny poplatky po vás bude původní banka vyžadovat. Jsou to poplatky za podání návrhu na výmaz zástavního práva, poplatky za administrativní náklady, poplatky za ukončení smlouvy. Informujte se u své stávající banky, co všechno budete muset v případě refinancování zaplatit. Možná o vás nebude banka chtít přijít a nabídne vám výhodnější podmínky smlouvy.
 

Refinancování hypotéky

 
Nejčastějším úvěrem, který se vyplatí refinancovat, je hypoteční úvěr. Před koncem doby fixace je to správné období, kdy si můžete refinancování zařídit. Banky zpravidla posílají před koncem fixace informační dopis o tom, že se blíží období, ve kterém se budou vyjednávat nové podmínky. Vy ale nemusíte na tento dopis čekat, můžete se bance ozvat sami a začít vyjednávat. Ideální je mít nové podmínky od banky na stole dva či tři měsíce před koncem fixace. Pokud vám banka tak brzy nové podmínky neposkytne, můžete se už tehdy začít porozhlížet u jiných bank.
 
Jestli o vás banka nebude chtít přijít, jako že nejspíš nebude chtít, je možné že vám nabídne výhodnější podmínky smlouvy, než jste měli doposud. Dejte jí najevo, že máte přehled o konkurenci a začněte s bankou komunikovat dostatečně dlouhou dobu před koncem fixace, abyste mohli vše vyřešit ke své spokojenosti.
 
Můžete navštívit banky osobně a poradit se tam o konkrétních sazbách a podmínkách, které vám mohou nabídnout, své současné bance je pak můžete předložit jako návrh, na který ona může zareagovat. Banky nemusí nabízet jen to, co mají uvedené na internetu, některé banky vám mohou vytvořit úvěr na míru, který bude daleko výhodnější. Pokud vám stávající banka nenabídne lepší podmínky, než konkurence, zvažte refinancování. Nezajímejte se jen o výši úroku, sledujte také možnost předčasného splacení, poplatky za vedení účtu, nebo nutnost si u banky sjednat další produkty. Dokud nepodepíšete smlouvu o novém úvěru, nejste ničím vázáni, nechte si dost času na rozmyšlení a porovnávání nabídek.
 
Ve své původní bance podejte žádost o vyčíslení zůstatku úvěru, to je důležitý dokument pro novou banku, aby věděla, jakou částku a kam je potřeba při po podepsání nové smlouvy poslat.
 
Dále si vyřiďte souhlas původní banky se splacením úvěru a souhlas s tím, že nová banka vytvoří další zástavní právo na vaši nemovitost. Všechny tyto dokumenty pak předložte své nové bance.
 
Dále už vše probíhá podobně jako při klasické vyřizování hypotéky, jen peníze od nové banky jsou poukázány na účet té původní, čímž se smaže váš původní dluh, dojde k jeho umoření, a stará banka pak zruší zástavní právo na vaši nemovitost. Banka vystaví potvrzení o zániku zástavního práva na vaši nemovitost a s tímto potvrzením vy pak zajdete na katastr vložit zde návrh na výmaz tohoto zástavního práva (další možností je, že to má v kompetenci banka, v tomto případě na ni stačí dohlédnout a zkontrolovat, že vše proběhlo v pořádku).
 
Refinancování může často řešit i několik úvěru najednou, pokud jste si postupně brali úvěr u několika institucí, je možné, že u každé platíte měsíčně poplatky za vedení úvěru, každý úvěr má jinou výši, jiný termín splátek a jinou úrokovou sazbu. Refinancování pak znamená, že si převedete všechny dluhy k jedné instituci, ta vám vlastně půjčí peníze na umoření těch původních úvěru a vy pak splácíte jednou měsíčně jednu částku u nové banky. Ve většině případů tak ušetříte, to si můžete zjistit návštěvou banky, nebo si to můžete sami spočítat. Důležitou částkou, kterou byste měli sledovat, je kolik celkově přeplatíte. Aby byl celý proces refinancování výhodný, měli byste přeplatit alespoň o pár tisíc méně, než při původním úvěru.
 
Pokud chcete mít rychlý přehled o tom, jaké možnosti refinancování hypotéky trh nabízí, můžete zkusit online hypoteční kalkulačku. Ta vám v reálném čase vygeneruje příklad vašeho potenciálního úvěru.
 
Existují také online kalkulačky, které vám poví, jestli je vaše hypotéka stále ještě výhodná. Tyto kalkulačky jsou opravdu detailní a do výpočtu zahrnují všechny podmínky hypoteční smlouvy.

HYPOTEČNÍ KALKULAČKA